Szkoła Podstawowa nr 53 im. Stefana Żeromskiego
w Katowicach

"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem."

Kornel Makuszyński

RodzinneCzytanie.pl!

Książki, które warto przeczytać

Wampirek - Angela Sommer-Bodenburg

Cykl: Wampirek (tom 1)

Pierwsza z niezwykle popularnego na świecie cyklu historii o niecodziennej przyjaźni dzieci ludzkich i wampirzych. Rozpoczyna się w pokoju dziesięcioletniego Antosia, wielbiciela przerażających opowieści o wampirach, trollach i innych straszydłach.

Pod nieobecność rodziców chłopca w otwartym oknie ląduje nieoczekiwany gość, najprawdziwszy wampir. Okazuje się, że ma na imię Rydygier, mieszka w starym grobowcu i jest młodym, ledwie stupięćdziesięcioletnim wampirkiem. Antosiowi w pierwszej chwili niełatwo jest pokonać niechęć - wampiry niemiłosiernie śmierdzą - i strach, musi bowiem udowodnić, że jego krew nie nadaje się do spożycia. Powoli jednak ta przedziwna znajomość zamienia się w prawdziwą przyjaźń. Wampirek jest pasjonującą opowieścią o tolerancji, odwadze i ofiarności. Znakomity pomysł, wartka narracja i wyraziste sylwetki bohaterów przesądziły o olbrzymim sukcesie książki wszędzie tam, gdzie się już ukazała.

Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii - Leszek Talko

Dalsze losy Stasia i Nel w tempie przygód Indiany Jonesa

Dwa lata po porwaniu w Afryce, z którego Stasiowi i Nel udało się wyrwać, chłopak z ojcem trafia do Indii. W Madrasie z niecierpliwością oczekuje na Nel. Tymczasem dziewczynka znika bez śladu. Staś i jego nowi przyjaciele, Mungo Jones i nieprzewidywalna Malka, wyruszają na jej poszukiwanie. Nieoczekiwanie wplątują się w sieć międzynarodowej szpiegowskiej gry. Przed nimi niebezpieczna rozgrywka i tajemnica największego diamentu świata.

Czy przyjaciele wyrwą Nel z rąk bezwzględnego księcia? Co łączy Nel z niesamowitym światem hinduskiej magii? Kto rozwiąże zagadkę chłopca, który zmienia się w panterę?

„Książki powinny być pisane i czytane z radości. Czterdzieści lat temu miałem taką frajdę, czytając pierwszą książkę w życiu – »W pustyni i w puszczy«. Teraz miałem frajdę, pisząc jej kontynuację. Ta książka powstała z radości”.

Asiunia - Joanna Papuzińska

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

Zaklęcie na „w” - Michał Rusinek

Historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarnobiały.

Wydawnictwo WAB wznawia książki Janusza Korczaka. W przepięknej oprawie i z magicznymi ilustracjami Marianny Oklejak wyszedł już „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na bezludnej wyspie”. Na początku następnego roku pojawi się „Kajtuś Czarodziej”. Warto sobie przypomnieć słowa autora na temat tych książek. Ostrzegał bowiem: „Dorośli wcale nie powinni czytać mojej powieści, bo są w niej rozdziały niestosowne, więc nie zrozumieją i będą się wyśmiewali. Ale jak chcą koniecznie, niech spróbują. Przecież dorosłym nie można zabronić, bo nie posłuchają – i co im kto zrobi?”. Książki i wyjątkowe podejście Janusza Korczaka do dzieci stały się pedagogicznym testamentem, aktualnym do dziś. W dodatku książka o nieletnim królu, który rządzi w duchu równości między dziećmi a dorosłymi, jest bardzo udaną, działającą na wyobraźnię i zaangażowanie dzieci historią. Pokazuje głęboką wiarę autora w możliwości nieletnich, co buduje silną nić porozumienia między Maciusiem a dziećmi, które o nim słuchają.

Kajtuś czarodziej - Janusz Korczak

Kto z nas w dzieciństwie nie chciał zostać czarodziejem? Marzy o tym również Kajtuś, bohater książki Janusza Korczaka. Upór i wiara we własne możliwości sprawiają, że stopniowo nabywa czarodziejską moc. Obdarzony niespokojnym charakterem i niecodziennymi umiejętnościami, chłopiec wywołuje sporo zamieszania nie tylko w szkole, ale w całej Warszawie.

Kajtuś jest zwyczajnym chłopcem - trochę psoci, trochę zmyśla i uwielbia słuchać historii opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Początkowo wykorzystuje swoją nową umiejętność do zabawy: zamienia kredę w mydło, kanapkę klasowego łasucha w żabę, a przed odpowiedzią w szkole broni się, zsyłając na nauczyciela stado much. Jednak z czasem sprawy się komplikują: czary zaczynają wymykać się spod kontroli, a Kajtuś ucieka z domu, pozostawiając w nim wyczarowanego sobowtóra.

Kajtuś Czarodziej” - książka należąca do klasyki literatury dziecięcej, napisana ponad siedemdziesiąt lat temu - nie stracił nic ze swojej aktualności. To opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni i o trudzie ulepszania świata. O marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają. A także, a może przede wszystkim, o dorastaniu.

Jest taka historia...– Beata Ostrowicka

Na ulicy Krochmalnej 92 był wielki, biały budynek z tablicą „Dom Sierot”. I tam Frania po raz pierwszy zobaczyła Panadoktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać. Babcia, gdy to opowiada, a lubi tę część, mówi: „Pandoktor się do nas uśmiechał. Jak tylko go zobaczyłam, to wiedziałam, że Pandoktor to dobry człowiek”. I mówi „Pandoktor” tak, jakby to był jeden wyraz.

Wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku – pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia. Czyta się tę książkę wartko i płynnie. Jasiek przenosi się "w czasie" i dzięki wplatanym opowieścią prababci - razem z nim "zwiedzamy" Dom Sierot. To za jego pośrednictwem i małej Frani poznajemy reguły, które wprowadził Korczak: obowiązki i prace (dyżury), w których każde dziecko brało udział, skrzynkę na listy, prośby i petycje; zeszyt dla tych, którzy chcieli się bić... Jest tutaj humor i ciepło, "anegdoty" bliskie życiu dzieci, bo i Jasiek przekłada wszystko co słyszy o Panu doktorze na swoje doświadczenia.

Józki, Jaśki i Franki - Janusz Korczak

Książka dla dzieci i o dzieciach, pióra wybitnego ,pedagoga. Pełna przygód, zabawna historia, która śmieszy, ale i uczy. Opisano w niej przygody chłopców podczas letnich wakacji, to świetna zabawa i ponadczasowe, przekazane w prosty sposób wartości. Tak o swoje książce napisał Autor:

„Niedawno ukończyłem opowieść o Mośkach, Jośkach i Srulach. Wszystko, co robili chłopcy żydowscy w Michałówce, było tam dokładnie opowiedziane. Książka się podobała. I jakże mogły się nie podobać ciekawe przygody aż stu pięćdziesięciu chłopców na wsi? Opowieść o Józkach, Jaśkach i Frankach zapewne będzie jeszcze ciekawsza. Po pierwsze: las w Wilhelmówce jest wielki, więc chłopcy zbierają jagody i grzyby, a z gałęzi budują szałasy. Z szałasów tych dwie powstały osady: Miłosna i Łysa Góra. Po drugie: obok Wilhelmówki jest kolonia dla dziewcząt, Zofiówka; a stąd wiele ciekawych zdarzeń, jak na przykład napad na domek Paulinki. Bo i w Wilhelmówce jest stu pięćdziesięciu chłopców, a między nimi, jak się łatwo domyślić, nie brak porządnych łobuzów.”

Pamiętnik Blumki - Iwona Chmielewska

Warszawa - ul. Krochmalna 92 - Dom Sierot. Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie, Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc, Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek, Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd, Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba. Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem. Do dnia, gdy wybuchła wojna...

Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki - tak przynajmniej twierdził Pan Doktor - „nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”. Z „Pamiętnika Blumki” czytelnik dowie się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym, jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach. A wszystko po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności. W słowie i obrazie artystka ta łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.

Eragon - Christopher Paolini

Christopher Paolini, w wieku 15 lat rozpoczął pisanie bestselleru Eragon, ponad 500-stronicowej pierwszej części trylogii fantasy nowej generacji. Rodzice Christophera, skorzystali z doświadczenia jako wydawcy i pierwszy nakład wydrukowali i sprzedali samodzielnie. Książka szybko trafiła do nowojorskiego wydawcy, który wydał ją w twardej oprawie w sierpniu 2003 roku. Tym wydawcą był Alfred A. Knopf - znane i poważane wydawnictwo amerykańskie. Oto początek historii a obecnie histerii jaka ogarnęła Stany Zjednoczone, Europę i Azję. Książka ukaże się w ponad 27 krajach, a w ostatnim roku jej popularność przewyższyła sprzedaż Harry'ego Potteraprzekraczając 1 milion sprzedanych egzemplarzy w twardej oprawie w samych USA.

Książka opiera się na znanym starszej generacji czytelników archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania, poszukiwania nauczyciela i spełnieniu wyznaczonej przez los, czasem fatum, misji. Eragon - bohater Paoliniego, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z "kamienia" wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.

Czy Christopher Paolini wyrośnie na wielkiego pisarza fantasy? Czy Eragon pokona złego króla i zostanie Jeźdźcem Smoków, czy ulegnie ciemnej mocy? Na te pytania przyjdzie nam poczekać do kolejnego tomu trylogii, lecz już dzisiaj wiemy - narodziła się wspaniała powieść nowego pokolenia. Kolejne przygody Eragona w tomach: „Najstarszy” i „Brisingr”.

Oskar i Pani Róża - Eric-Emmanuel Schmitt

Oskar i pani Róża to książeczka, o małym chłopcu chorym na białaczkę. Spotykamy go w momencie, kiedy wiadomo już, że umiera i że zostało mu tylko kilka dni życia. I nikt nie ma odwagi, by mu to powiedzieć, unikają go rodzice, milczy lekarz.. Jedyną osobą, której Oskar ufa bezgranicznie, i z którą ma odwagę rozmawiać o śmierci jest „ciocia” Róża, wolontariuszka. To jej pomysłem jest, by Oskar potraktował każdy dzień z tych, jakie mu pozostały, jak 10 lat życia; za jej namową zaczyna też pisać listy do „wielce szanownego Pana Boga”, w którego nie wierzył ani on, ani jego rodzina. Z każdym dniem Oskar wierzy coraz bardziej i z każdym listem jest również coraz bardziej pogodzony z myślą o śmierci. Wszak dane mu będzie przeżyć 110 lat! W międzyczasie zdąży doświadczyć, czym jest szalona młodość, zdąży dorosnąć, ożenić się i wreszcie zestarzeć. Jego listy, ciepłe, wzruszające i często komiczne, opowiadają o trudnym dorastaniu, radościach i udrękach każdego etapu życia; a wszystko to z perspektywy dziesięcioletniego chłopca.

Oskar i Pani Róża to epistolarna powiastka filozoficzna. Napisana w formie listów małego chłopca do „Szanownego Pana Boga” i przepleciona dialogami z ciocią Różą przywodzi myśl diderotowskiego Kubusia Fatalistę i jego Pana. Podobna jasność wywodu i zwięzła forma, równie oczywiste i prosto sformułowane prawdy. To zdumiewa, bo skoro mowa jest o uczuciach, jakoś podświadomie oczekujemy dużych emocji, nie zaś racjonalności. Ale chyba właśnie ta racjonalność wywodu dotycząca rzeczy bolesnych tak bardzo nas dotyka, i tak wzrusza. Prostota, a czasem nawet infantylność sprawiają, że wszystko wydaje się nam oczywiste i łatwe, często bardzo zabawne.

Słup soli - Elżbieta Zubrzycka

Bezpieczne dziecko - jak powstrzymać szkolnych dręczycieli

Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Ta książka pokazuje, jak milczenie i bierna postawa obserwatorów wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca ich do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się przeciwstawić? Niewiele. A grupa? O wiele więcej, najpierw jednak musi powstać. W tym opowiadaniu chłopiec, który boi się i nie cierpi dręczenia, pod wpływem swojego brata, zaczyna działać...

Guz jest silny i popiera go wielu kolegów ze starszych klas. Chłopcy, którzy obserwują jego poczynania, boja się zaprotestować, gdyż obawiają się zemsty. Nie chcą stać się następnym celem ataków Guza. Każdy z nich myśli, że jest sam i w pojedynkę nie da rady silniejszemu. Ale wreszcie chłopcy postanawiają działać wspólnie. Z zaskoczeniem odkrywają, jak wielu spośród nich nie akceptuje dręczenia. Przekonują się, że stanowią wielką siłę. Nie chcą jednak nikogo bić. Czy uda im się przeciwstawić dręczycielowi bez stosowania przemocy

Pamiętasz najbardziej atrakcyjnego chłopaka w szkole? Czy nie kusiło cie, żeby założyć czapkę niewidkę i zajrzeć, co robi, gdy jest sam w domu? O czym marzy czym się zajmuje i w kim się kocha? Dzięki tej książce poznasz przystojnego Kubę i jego niepowtarzalną rodzinkę. Dwoje głównych bohaterów to rodzeństwo Malwina i Kuba. Poznajemy ich rodziców i młodszą siostrę - czyli rodzinę Gwidoszów mieszkającą w bloku na Bródnie. Mnóstwo tu uczuć i problemów bliskich wszystkim nastolatkom, przede wszystkim problemów sercowych. Zatem, na przekór tytułowi, bardzo to wszystko pachnie miętą.

Oleńka ma, delikatnie mówiąc, dość trudny charakter. Za nauką i szkołą nie przepada, trudno z nią wytrzymać. Łukasz – wręcz przeciwnie. To spokojny chłopiec – grzeczny, obdarzony wybitną pamięcią i inteligencją. Nic dziwnego, że dwie tak różne osoby zaczynają znajomość od wzajemnej niechęci. Z czasem jednak połączy ich prawdziwe uczucie. Jest tylko jeden problem: oboje są jeszcze dziećmi. Dorośli uważają, że to zdecydowanie i stanowczo za wcześnie na miłość.

„Stara chata i czarownica” książka Elżbiety Leszczyńskiej, jest wzruszającą opowieścią o przyjaźni Magdy i Mikołaja z prawdziwą czarownicą, psem i niedźwiedziem. Magiczny świat, fascynująca historia i niezwykłe przygody przyjaciół – powoduje, że książkę czyta się jednym tchem.

„Gdzie jesteś tatusiu?” - Anna Onichimowska

Mama dostała tajemniczy list. Kilka dni później przyjechał niespodziewanie dziadek. Na pewno coś się stało! W końcu mama przyznała, że pewien Francuz widział w Maroku białego człowieka przetrzymywanego przez plemię Berberów. Może to nasz tata?
Kuba i Paweł ruszają do Afryki, by odnaleźć swojego ojca. Po drodze zaprzyjaźniają się z kapitanem statku, adoptują kota, biorą udział w ratowaniu rozbitków, próbują afrykańskich przysmaków.
Dalszy ciąg przygód bohaterów „Dalekiego rejsu” to pełna humoru opowieść o niezwykłych przygodach całkiem zwyczajnych chłopców.

„Wyprawa w zaczarowany świat” - Romuald Bakun

Baśnie dla dzieci i dorosłych. Książka jest zaproszeniem do podróży w świat wyobraźni mieszkańców Czarnego Lądu. Z baśniowych opowieści wyłania się życiowa mądrość i głębokie doświadczenie obecności duchowego świata, który nie tylko istnieje obok świata materialnego, ale często nawet jest od niego ważniejszy. Człowiek nieustannie ma tu do czynienia z tajemniczą rzeczywistością, która go przerasta, a zarazem w najwyższym stopniu dotyczy.

„Aleksander Graham Bell i telefon” z serii Odlotowe odkrycia - Brian Williams

Seria niewielkich książeczek dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej przedstawia sylwetki naukowców i wynalazców, których dokonania w ogromnym stopniu zmieniły nasz świat. Są to: Skłodowska-Curie, Bell i bracia Wright. Choć książeczki ilustrowane są bardzo zabawnymi rysunkami, to przekazują całkiem poważną wiedzę i zachęcają młodzież do pójścia w ślady opisywanych postaci. W każdym tomiku zamieszczono bardzo użyteczny słowniczek trudniejszych pojęć.